Victor Babes LICEUL "VICTOR BABEŞ" CLUJ-NAPOCA

Site in dezvoltare ...

MISIUNEA   ŞCOLII

*    Școala dezvoltă la elevi competenţe funcţionale esenţiale pentru reuşita socială:

ü  comunicare,

ü  gândire critică,

ü  luarea deciziilor,

ü  prelucrarea şi utilizarea informaţiilor complexe.

*    Școala valorifica experientele acumulate de elevi, in scopul unei orientari profesionale optime si/sau pentru continuarea studiilor.

CxSpMiddle" style="margin-left:18.0pt;mso-add-space: auto">

*    Şcoala cultivă la elevi competenţe de integrare activă în grupuri diferite: mediu profesional, familie, prieteni etc.

*    Şcoala îi ajută pe elevi să înţeleagă şi să aplice principiile democraţiei., să înţeleagă schimbările care au loc în jurul lor şi să devină adaptabili, flexibili, dinamici.

*    Şcoala dezvoltă dorinţa elevilor de a se instrui permanent – educaţia permanentă fiind cheia succesului.

*    Şcoala îi ajută pe elevi să respecte, să apere şi să promoveze adevăratele valori naţionale.

*    Școala ii pregateste pe elevi pentru a se putea valorifica drept cetăţeni europeni responsabili şi autonomi, manifestând disponibilităţi şi capacităţi de înnoire şi schimbare în bine a societăţii româneşti.

*    Școala verifică opţiunea pentru o viitoare profesie în domeniile amintite, oferă absolvenţilor săi şanse egale de reuşită bazate pe posibilităţile intelectuale individuale, pe aptitudini şi interese personale în sensul continuării studiilor şi/sau integrării socio-profesionale.